Laki i lakiery – czym się różnią i kiedy powinny być stosowane?

Próchnica jest problemem prawie wszystkich ludzi. Jest jednak szczególnie przykro, gdy stomatolog wykryje ubytki u naszych dzieci. Warto więc przyjrzeć się dwóm popularnym metodom profilaktyki, które wprowadzają nieco zamętu swym podobnym brzmieniem: lakierom i lakom.

Lakiery

Lakiery zawierają fluor lub środki przeciwbakteryjne. Te z fluorem, stanowią bardzo efektywną metodę zapobiegania próchnicy. Preparatem tym można pokrywać wszystkie dostępne powierzchnie zębów; przykleja się on niczym emalia do paznokcia. W czasie jego kontaktu z zębem dochodzi do wbudowania fluoru w szkliwo. Powoduje to zwiększenie odporności na próchnicę a czasem remineralizację, czyli „odbudowanie” szkliwa (jeśli nie doszło do jego ubytku).

Lakiery które stosujemy w moim gabinecie są bezbarwne lub lekko żółtawe, mają dość przyjemny smak. Należy jednak pamiętać, że o wskazaniach i częstości stosowania musi zdecydować lekarz, gdyż związki fluoru są preparatami bezpiecznymi tylko w odpowiednich dawkach. Można je stosować u dzieci i dorosłych (szczególnie w przypadkach ”nadwrażliwych szyjek” zębów). U dorosłych cierpiących na paradontozę stosowany jest również lakier przeciwbakteryjny. Wbudowuje się on w tkanki twarde zęba i uwalnia powoli środek hamujący namnażanie się bakterii wywołujących choroby przyzębia.

Choć lakiery ścierają się z zębów w naturalny sposób po kilku dniach, częstotliwość stosowania zależy od rodzaju lakieru i konkretnego przypadku, często raz w roku. W uzasadnionych przypadkach można je nakładać co trzy miesiące.

Laki

Laki to bardzo płynne wypełnienia, które mają zastosowanie w tylnych zębach, przede wszystkim u dzieci. Zalewa się nimi bruzdy i zagłębienia na powierzchni żującej, gdzie najczęściej pojawia się próchnica. Jest jednak jeden warunek: w zębach przeznaczonych do lakowania nie może być nawet śladu próchnicy. W związku z tym zabieg ten wykonuje się zaraz po pojawieniu się zęba w jamie ustnej. Jest to szczególnie zalecane u dzieci w wieku ok. 6-7 lat, kiedy to wyrzynają się pierwsze zęby stałe trzonowe (które u starszych osób są najczęściej usuwane z powodu powikłań próchnicy). Warto również lakować zęby trzonowe mleczne, oraz stałe przedtrzonowe i trzonowe, szczególnie gdy pacjent ma skłonność do próchnicy. Zabieg lakowania jest niebolesny i mało obciążający dla pacjenta. Preparat który stosujemy dodatkowo uwalnia niewielką ilość fluoru. Lak nie jest tak trwały jak wypełnienie, ale zabezpiecza ząb w najbardziej niebezpiecznym momencie- gdy jest jeszcze słabo zmineralizowany i nienajlepiej oczyszczany przez dziecko.

Lek. stom. Małgorzata Myszka-Nawrocka

Godziny przyjęć

dni robocze
od 9:30 do 19:00.