Lakierowanie i lakowanie zębów – czy warto? Na czym polega różnica?
Próchnica jest problemem prawie wszystkich ludzi. Jest jednak szczególnie przykro, gdy stomatolog wykryje ubytki u naszych dzieci. Warto więc przyjrzeć się dwóm popularnym metodom profilaktyki, które wprowadzają nieco zamętu swym podobnym brzmieniem: lakierom i lakom do zębów.
Lakierowanie zębów
Lakiery do zębów zawierają fluor lub środki przeciwbakteryjne. Te z fluorem, stanowią bardzo efektywną metodę zapobiegania próchnicy. Preparatem tym można pokrywać wszystkie dostępne powierzchnie zębów; przykleja się on niczym emalia do paznokcia. W czasie jego kontaktu z zębem dochodzi do wbudowania fluoru w szkliwo. Lakierowanie zębów powoduje zwiększenie odporności na próchnicę a czasem remineralizację, czyli ?odbudowanie? szkliwa (jeśli nie doszło do jego ubytku).
Lakiery, które stosujemy, są bezbarwne lub lekko żółtawe, mają dość przyjemny smak. Należy jednak pamiętać, że o wskazaniach i częstości stosowania musi zdecydować lekarz, gdyż związki fluoru są preparatami bezpiecznymi tylko w odpowiednich dawkach.
Lakierowanie zębów można stosować u dzieci i dorosłych (tu – szczególnie w przypadkach ?nadwrażliwych szyjek? zębów). U dorosłych cierpiących na paradontozę stosowany jest również lakier przeciwbakteryjny. Przywiera on do powierzchni zęba i przez pewien czas uwalnia substancję hamującą namnażanie się bakterii wywołujących choroby przyzębia i próchnicę zębów.
Choć lakiery ścierają się z zębów w naturalny sposób po kilku dniach, ich dobroczynne skutki są odczuwalne znacznie dłużej. Częstotliwość stosowania zależy od rodzaju lakieru i konkretnego przypadku, zwykle raz w roku. W uzasadnionych przypadkach można je nakładać co trzy miesiące.
Lakowanie zębów
W odróżnieniu od lakieru do zębów, laki to bardzo płynne wypełnienia, które mają zastosowanie w tylnych zębach, przede wszystkim u dzieci. Lakowanie zębów polega na pokryciu bruzd i zagłębień na powierzchni żującej zęba płynnym preparatem, który twardnieje po naświetleniu lampą polimeryzacyjną. Chroni się w ten sposób miejsca, w których najczęściej pojawia się próchnica.
Jest jednak jeden warunek: w zębach przeznaczonych do lakowania nie powinno być próchnicy. W związku z tym zabieg ten wykonuje się zaraz po pojawieniu się zęba w jamie ustnej i dlatego też lakowanie zębów u dorosłych nie ma sensu. Jest za to szczególnie zalecane u dzieci w wieku ok. 6-7 lat, kiedy to wyrzynają się pierwsze zęby stałe trzonowe (które u starszych osób są najczęściej usuwane z powodu powikłań próchnicy). Warto lakować zęby trzonowe mleczne oraz stałe zęby przedtrzonowe i trzonowe, szczególnie gdy pacjent ma skłonność do próchnicy.
Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?
Zabieg lakowania zębów jest niebolesny i mało obciążający dla pacjenta. Lakowanie zębów zdecydowanie nie jest szkodliwe, wręcz przeciwnie – zabieg czasem niedoceniany jest niezwykle ważny w profilaktyce próchnicy. Preparat, który stosujemy, dodatkowo uwalnia niewielką ilość fluoru. Lak nie jest tak trwały, jak wypełnienie, ale zabezpiecza w najbardziej niebezpiecznym momencie – gdy ząb jest jeszcze słabo zmineralizowany i nie najlepiej oczyszczany przez dziecko.
Zalecenia po lakowaniu zębów
Po lakowaniu zębów można jeść i pić, chyba że podczas wizyty wykonano również fluoryzację. O szczegółowych zaleceniach informuje po wizycie lekarz stomatolog.
Lek. stom. Małgorzata Myszka-Nawrocka
Godziny przyjęć
dni robocze
od 9:00 do 19:00.