Mosty na włóknie szklanym

Wśród usług, jakie proponujemy Państwu w naszym gabinecie, jest uzupełnianie braków zębowych za pomocą mostów na włóknie szklanym, wykonywanych metodą bezpośrednią.

 

Co to jest most na włóknie szklanym i kiedy się go stosuje?

Mosty takie wykonujemy, gdy brak jest jednego zęba, a zęby graniczące z luką spełniają warunki do konstrukcji takiego uzupełnienia.

 

Zalety mostów na włóknie szklanym:

 

  • natychmiastowe uzupełnienie braku zębowego (na jednej wizycie) co jest szczególnie istotne w przypadku zębów przednich
  • oszczędna preparacja zębów graniczących z brakującym zębem (czyli zębów filarowych). Konieczne jest tylko wypreparowanie zagłębień w celu zainstalowania włókna szklanego stanowiącego szkielet konstrukcji.
  • nie ma konieczności leczenia kanałowego zębów filarowych
    cena uzupełnienia znacznie niższa niż mostu protetycznego lub implantu
    uzupełnienie jest zamocowane na stałe w odróżnieniu od tzw. mikroprotez
  • są to uzupełnienia naprawialne ? w przypadku niewielkich uszkodzeń wystarczy uzupełnić je materiałem kompozytowym. W sytuacji, gdy pęknie przęsło, można most usunąć i wykonać ponownie.
  • można je traktować jako długotrwałe uzupełnienie tymczasowe do chwili aż pacjent zdecyduje się na rozwiązanie ostateczne implantologiczne lub most protetyczny.

Zastosowanie mostów na włóknie szklanym ma jednak pewne ograniczenia.

 

Nie są to uzupełnienia tak trwałe, jak mosty protetyczne i implanty. Mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną. Istnieje również ryzyko powstania próchnicy wtórnej w zębach filarowych na granicy połączenia szkliwa i materiału kompozytowego, z którego wymodelowany jest most. Utrzymanie dobrej higieny w okolicy mostu wymaga od użytkownika dodatkowych działań. Należy również pamiętać, że nieco lepszy efekt kosmetyczny udaje się osiągnąć, stosując implant lub most protetyczny.
Pomimo przedstawionych tu wad i ograniczeń, mosty na włóknie szklanym są interesującą alternatywą uzupełniania pojedynczych braków zębowych, zwłaszcza kiedy są traktowane jako uzupełnienie tymczasowe przed leczeniem implantologicznym w przyszłości.

Lek. stom. Agnieszka Kobiałka

Godziny przyjęć

dni robocze
od 9:00 do 19:00.