Zalecenia po założeniu nowej protezy
Należy pamiętać, że po założeniu nowej protezy mogą wystąpić przejściowe utrudnienia w mowie i żuciu pokarmów. Z tego powodu, aby łatwiej i szybciej przyzwyczaić się do noszenia protezy zębowej, należy w początkowym okresie trochę wolniej mówić, nie spieszyć się podczas posiłków, spożywać mniejsze porcje pokarmu, unikać lepkich i twardych potraw.
Normalnym zjawiskiem w pierwszym dniu noszenia protezy zębowej jest zwiększone wydzielanie śliny, zwykle jej ilość dość szybko wraca do normy.
Czy można spać w protezie zębowej?
W pierwszej dobie protezę wyjmujemy tylko do mycia ? po każdym posiłku. Wyjątkowo zalecane jest spanie z protezą.
Na co dzień protezę po każdym posiłku powinno się przynajmniej wypłukać, a po wieczornym czyszczeniu ? odłożyć do pudełka lub szklanki i przechowywać przez noc bez wody.
Uwierająca proteza zębowa – co robić?
Pierwsza wizyta kontrolna powinna się odbyć po ok. 1 tygodniu. Jeśli proteza mocno uwiera, należy się zgłosić wcześniej. Ważne jest, aby nie rezygnować zupełnie z noszenia protezy, robić tylko przerwy w jej użytkowaniu ? lekarz łatwiej znajdzie bolące miejsce i poprawi za ciasną protezę zębową. W razie problemów należy się kontaktować z lekarzem.
Kolejne wizyty ? jeśli adaptacja przebiega prawidłowo ? wskazane są co pół roku.
Czyszczenie protezy zębowej
Protezy czyści się specjalną szczotką do protez lub małą szczoteczką do rąk, przeznaczoną tylko do tego celu. Najlepsze środki do czyszczenia protezy zębowej to woda i mydło, choć można też używać delikatnej pasty do zębów lub specjalnych środków przeznaczonych do tego celu. Czyszczenie protezy zębowej octem lub kwaskiem cytrynowym może doprowadzić do szybszego zużycia protez.
Lek. stom. Małgorzata Myszka-Nawrocka
Godziny przyjęć
dni robocze
od 9:00 do 19:00.