Powikłania po leczeniu kanałowym

Powikłania po leczeniu kanałowym zdarzają się  z różnych  powodów. Przede wszystkim  sam zabieg może być dość skomplikowany ze względu na anatomię kanałów zęba, a poza tym  – dotyczy często pacjentów ze stanem zapalnym miazgi zęba lub tkanek go otaczających.

 

Leczenie kanałowe – na czym polega?

 Nieleczona próchnica prowadzi do chorób miazgi zęba, a wtedy leczenie kanałowe (endodontyczne) staje się konieczne. Polega ono na usunięciu chorej miazgi z kanałów korzeniowych, odpowiednie ich ukształtowanie, oczyszczenie i wypłukanie, a następnie wypełnienie specjalnym wypełnieniem kanałowym.

Jest to czasem trudna i czasochłonna procedura, którą -bywa, że trzeba rozłożyć na 2-3 wizyty. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z zębami trzonowymi, które mają skomplikowaną anatomię i zwężone kanały należy się uzbroić w cierpliwość.

Leczenie kanałowe w takich przypadkach  jest jedyną możliwością zachowania zęba w jamie ustnej. Często korona zęba jest tak zniszczona, że trzeba ją odbudować protetycznie ? koroną lub nakładem koronowym.

Tak wyleczony ząb może służyć wiele lat.

Powikłania po leczeniu kanałowym

Podczas leczenia kanałowego może wystąpić szereg powikłań.

Po leczeniu kanałowym mogą wystąpić dolegliwości bólowe, obrzęk, ropień. Może okazać się, że niezbędna jest interwencja chirurgiczna i/lub zastosowanie antybiotyku.

Konieczność wytworzenia prawidłowego dostępu do kanałów może skutkować osłabieniem ścianek zęba, które zwykle i tak są już częściowo zniszczone.

Może dojść do złamania korony, co w skrajnych przypadkach uniemożliwi dalsze leczenie. Z tego powodu lekarz skraca nieco ząb, aby zmniejszyć możliwość urazów
Niekorzystne warunki anatomiczne (zakrzywione, zobliterowane – ?zamknięte? kanały, utrudniony dostęp), mogą uniemożliwić całkowite udrożnienie kanałów, zdarza się, że narzędzia służące do opracowania kanałów klinują się i łamią, lub tworzą fałszywą drogę, perforując ząb.

W przypadku leczenia kanałowego zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi istnieje prawdopodobieństwo, że pomimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia, zmiany nie ulegną wygojeniu, wtedy konieczny będzie chirurgiczny zabieg resekcji wierzchołka lub całego korzenia, albo nawet usunięcia zęba.

Na szczęście dziedzina endodoncji rozwija się bardzo szybko, zdjęcia rentgenowskie i tomografia dają możliwość sprawdzenia długości i kształtu korzeni. Długość kanału mierzy się tzw. endometrem, a nowoczesne narzędzia są bardziej odporne na złamania. Praca przy użyciu lup dentystycznych i mikroskopu zwiększa precyzję i dokładność wykonania zabiegu.

Z tych powodów powikłania po leczeniu kanałowym zdarzają się znacznie rzadziej niż kiedyś, lecz ? jak to w medycynie bywa – wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Ważne, aby po leczeniu kanałowym kontrolować radiologicznie ząb: po pół roku, a następnie po roku.

Źródło

Lek. stom. Małgorzata Myszka-Nawrocka

Godziny przyjęć

dni robocze
od 9:00 do 19:00.